Загальне
Аврамчук А.М., Щербина О.А.
Київський національний університет будівництва і архітектури
Огляд програмних засобів для створення мультимедійного контенту
Останнім часом розвиток інформаційних технологій відбувається не тільки в напрямку створення нових більш складних і досконалих у функціональному відношенні програмних продуктів, а й у напрямку розробки достатньо функціональних, але простіших у використанні програмних засобів, доступних масовому користувачу, який не є фахівцем у галузі інформаційних технологій.
Ще зовсім недавно було важко уявити, що створювати мультимедійні засоби навчання має змогу рядовий викладач без допомоги фахівців відповідного профілю. Зараз така можливість з'являється і це відкриває нові перспективи для наших закладів освіти.
Річ у тім, що наш пересічний викладач - це більше лектор, ніж письменник. Так, він може написати методичні вказівки чи посібник, однак така робота все ж таки не є для нього звичною, повсякденною справою. Звісно, краще він виконує ту роботу, яку йому доводиться робити щодня - читати лекції. Тому створення мультимедійних лекційних курсів та іншого мультимедійного контенту може бути хорошою альтернативою написанню друкованих навчальних посібників. Мультимедійні курси можуть бути і більш інформативними для студентів і потребувати від викладачів менших зусиль для їх створення.
Мета цієї доповіді - зробити порівняльний аналіз програмних засобів для створення мультимедійного контенту, зокрема мультимедійних лекційних курсів.
Сьогодні в Інтернеті можна знайти величезну кількість програмних засобів для створення мультимедійного контенту, за допомогою яких можна записувати відеолекції або демонструвати прийоми роботи на комп'ютері. З величезної кількості програмних засобів доступних в мережі Інтернет, ми у цій доповіді розглянемо на нашу думку найбільш перспективні, які з’явилися відносно недавно, але вже здобули багато прихильників. Це такі програмні засоби та хмарні сервіси як: Screencast-O-Matic, VCASMO, RichMedia та Open Broadcoster Software. Потрібно відзначити, що всі вони або безкоштовні, або мають безкоштовні версії, зрозумілі інтерфейси і їх використання не викликає проблем у людей, які не є фахівцями у галузі інформаційних технологій.
Screencast-O-Matic
Screencast-O-Matic є одним з провідних програмних засобів для створення відео кліпів. Цей засіб має безкоштовну версію та є дуже простим у використанні. Завантажити програму можна із сайту [1]. Після її запуску на екрані відображається пунктирна рамка:
Рис. 2 Виділення області для захоплення відео
що обмежує частину екрану, з якого захоплюватиметься відео. Рамку можна перетягнути будь-куди і змінити її розмір, переміщуючи маркери, або обираючи стандартний розмір у списку. Під рамкою розміщені кнопки (зліва - направо):
- включення запису відео,
- включення/виключення мікрофона,
- регулювання чутливості мікрофона,
- вибору стандартного розміру рамки,
- включення/виключення веб-камери,
- закриття програми.
Під час запису відео рамка відображається суцільними червоними лініями, під якою відображаються три кнопки: пауза, розпочати заново (Restart) та завершити (Done) і два індикатори: чутливість мікрофону та час, знятого відео (безкоштовна версія програми дозволяє знімати сцени тривалістю до 15 хвилин).
Рис. 3 Захоплення відео у Screencast-O-Matic
Під час запису відео зображення з веб-камери (якщо вона включена) показується поза рамкою, однак публікуватися воно буде на обраному місці всередині рамки. Отже там для нього треба передбачити додаткове вільне місце.
Після натискання кнопки Done ви маєте змогу опублікувати ваше відео:
- на власному сайті Screencast-O-Matic,
- на YouTube,
- у відео файл на вашому комп'ютері.
Перед публікацією до записаного відео можна додати написи та деякі інші елементи.
Модуль Moodle Rich Media
Модуль Rich Media – це вбудований в Moodle засіб створення презентацій, у яких слайди синхронізуються з відео.
Рис.4 Вікно роботи Rich Media
Rich Media є не ресурсом, а діяльністю, бо надає викладачеві звіти про те, хто коли і скільки раз переглядав презентацію. Робота з модулем Rich Media детально розглянута нами в роботі [2].
Хмарний сервіс VCASMO
VCASMO − це веб-сервіс, який теж може створювати презентації, у яких відео синхронізується зі слайдами [3]. Переглядаються створені презентації, відео за допомогою комп’ютерних та мобільних браузерів, та iPad. VCASMO підтримує багато різних форматів відео, включаючи презентації створені в PowerPoint, PDF, Adobe Flash. Також можна обирати різний вигляд представлення презентації, додавати титри та субтитри. Можна скачувати різні відео і презентації з форумів, експортувати презентації у відео, скачати оффлайн презентацію, завантажити презентацію на YouTube.
Рис.5 Робоче вікно VCASMO
Особливості VCASMO :
- Впровадження таких рішень, як веб-вставка, завантаження оффлайн презентацій, відео експорт.
- Використовується Flash та HTML5 для створення та перегляду презентації на iPad.
- Є додаток IOS для перегляду відео в автономному режимі.
- Ніяких обмежень на кількість презентацій. Місце для зберігання не обмежено. Ви можете створювати необмежену кількість презентації навіть з безкоштовним аккаунтом.
- Ніякої реклами в презентації, навіть з безкоштовного аккаунта.
- Використовуйте керуючого адміністратора для зберігання всіх ваших закачувань, так що ви можете повторно використовувати ваші відео або слайди для створення ще однієї презентації.
- Підтримує більшість відео форматів і формати слайд / зображення.
- Підтримка титрів / субтитрів.
- Надає різні розмітки презентації і дозволяє налаштувати свій власний дизайн.
- Комплексна підтримка електронною поштою.
Open Broadcaster Software (OBS)
Open Broadcaster Software − це безкоштовне, відкрите програмне забезпечення для запису відео або транслювання відео в режимі online [4]. За допомогою цієї програми можно записувати навчальні відео, а також проводити online уроки.
Рис.6 Робоче вікно OBS
OBS підтримує функції як:
- Кодування за допомогою H264 (x264) і AAC.
- Підтримка Intel Quick Sync Video (QSV) і NVENC.
- Необмежена кількість сцен і джерел.
- Живі трансляції на канали: Twitch, YouTube, DailyMotion, Hitbox та інші.
- Вихідні файли в MP4 або FLV.
- Підтримка та захоплення DirectShow пристрій (веб-камери, карти захоплення, та інші.).
- Висока швидкість в Windows 8, підтримується захоплення монітору.
Для вибору найкращого програмного засобу, ми застосували метод аналізу ієрархій [5], в якому описані вище програмні засоби порівнювалися за критеріями: ціна, функціональні можливості і простота використання. Для наших умов, за нашими оцінками і ваговими коефіцієнтами критеріїв, найкращим виявився Screencast-O-Matic. Для цього та деяких інших програмних засобів в рамках дипломного проекту зі спеціальності «Професійне навчання. Комп'ютерні технології» нами розробляється дистанційний курс, який має на меті навчити викладачів використовувати ці засоби для створення мультимедійного контенту.
Список використаних джерел
- Screencast-O-Matic. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.screencast-o-matic.com.
- Аврамчук А.М., Щербина О.А. Створення відеолекцій за допомогою модуля Rich Media. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://2013.moodlemoot.in.ua/course/view.php?id=51
- VCASMO. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.vcasmo.com
- Open Broadcaster Software. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://obsproject.com/
- Метод анализа иерархий. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://ru.wikipedia.org/wiki/Метод_анализа_иерархий