Загальне
Васильєва К.С.
Київський національний університет будівництва і архітектуриСИСТЕМА ЕЛЕКТРОННИХ ПОРТФОЛІО MAHARA
Великою проблемою для студентів є вміння продемострувати свої знання та навички під час навчання та при прийомі на роботу. Оскільки єдиним підтвердженням знань, на даний час, є оцінки в дипломі, які не завжди розкривають рівень знань та вмінь фахівця у певній сфері. Саме тому з'являється необхідність розробки електронного портфоліо, яке зможе відобразити рівень практичних знань, набутих під час навчання.
Портфоліо - це спосіб фіксування, накопичення, оцінки і самооцінки особистих досягнень за певний проміжок часу.
Мета портфоліо: накопичення досвіду, відслідковування професійного прогресу представлення діяльності і професійного розвитку за окремий проміжок часу.
Завдання портфоліо: проаналізувати і узагальнити роботу студента; відобразити динаміку його професійного росту; представити досвід роботи найбільш повно і ефективно.
Створення портфоліо сприяє заохоченню студента до навчальної діяльності, оскільки в портоліо зберігатимуться всі досягнення та виконані роботи, які підтверджують рівень знань та умінь у певній сфері.
Для створення портфоліо існує багато засобів, але для користувачів Moodle найзручнішим у навчальному процесі та особистих цілях є застосування Mahara.
В перекладі з Арабської Mahara означає «обіцянка». Отже, що ж таке Mahara? Mahara - це веб-застосування для побудови електроних портфоліо та безкоштовна система електронного портфоліо з персональним навчальним контентом, що називається PLE (Personal Learning Environment).
Mahara використовується для:
- Створення електроного портфоліо студентів у процесі навчання;
- Керування електроними курсами, групами та форумами тих, хто навчається;
- Створення віртуальної соціальної мережі для реалізації навчання у взаємодії за допомогою використання нових технологій.
На наш погляд використання системи Mahara забезпечить підвищення мотивації студента в оволодінні професійними вміннями та навичками. Процес навчання буде проходити в цікавій та творчій формі, на основі пошукової та дослідницької діяльності.
Можливості Mahara:
- дозволяє формувати e-portfolio – збирати, аналізувати, та ділитись документами, власними досягненнями у мережі Інтернет;
- організувати онлайн-спільноти та соціальні мережі за допомогою груп, блогів та форумів;
Зручність використання саме Mahara полягає в тому, що вона дуже тісно пов'язана із платформою Moodle, що дає можливість студенту легко імпортувати завдання, які були оцінені викладачем, у власне портфоліо. Також можна і навпаки: робити посилання на створенні раніше завдання, які розміщуються у застосуванні Mahara. Даний тандем носить назву Mahoodle. Це значно спрощує можливість наповнення власного портфоліо не лише виконаними роботами, а й оцінками.
Mahara спеціалізується та підходить не лише для створення портфоліо, а також й може використовуватися і для створення резюме (CV). Користувач може не лише внести свої дані про знання, дипломи, сертифікати, а й підтвердити власні уміння за допомогою розміщених завдань або проектів, до яких надається загальний доступ.
Зручно використовувати застосування Mahara як файловий архів. Це надає можливість завантажувати файли з різним розширенням. Користувач має змогу створювати папки, завантажувати декілька файлів одночасно, надавати та змінювати імена файлів, керувати власними файлами, є можливість архівації та розархівації файлів.
У застосуванні Mahara є можливість ведення блогів, оскільки передбачено ряд функцій таких як: створення блога за допомогою редактора WYSIWYG, можливість додавати зображення та гіперпосилання до повідомлень, можливість отримання коментарів.
Mahara надає можливість створити соціальні мережі та підтримувати список друзів в системі. Друзі користувача матимуть певний обсяг можливостей у користування системою.
У Mahara користувачі мають можливість обмінюватись особистою інформацією за допомогою додаткових полів: ім’я, студентський квиток, адреса та контактні дані, Skype, MSN тощо, зображення профілю.
Користувач з правами адміністратора має можливість налаштування певного пакету конфігурацій: головне меню, мовні пакети, методи перевірки достовірності інформації тощо.
Mahara була розроблена як веб-застосування з модульною архітектурою. Це означає, що її можна масштабувати шляхом розділення апаратних застосувань для пошуку даних, збереження файлів. Окрім того є можливість балансування навантаження між декількома серверами.
Для захисту даних Mahara має засоби, що виявляють загрози для системи, зокрема:
- Ключ сеансу та код обробки тісно пов’язані з основною формою;
- Захист бази даних, який попереджає будь-яку атаку та здійснює перевірку всіх вхідних даних;
- Аутентифікацію користувачів, яка може бути прив’язаною до зовнішніх систем або баз даних.
Отже, створення електронного портфоліо сприяє повному розкриттю знань, умінь та прогресу особистості у певній сфері. Застосування ж Mahara для його створення тісно пов'язана з платформою Moodle, що значно полегшує не лише створення портфоліо (оскільки всі роботи легко імпортуються з Moodle в Mahara і навпаки), а й експорт робіт разом з оцінками та коментарями викладача.
Для більшості студентів наявність портфоліо Mahara надасть можливість для саморозвитку, оскільки студенти зможуть завантажувати роботи, які створюються у вільний від навчання час або за місцем роботи і при необхідності подати на оцінювання викладачу.
Додатковою перевагою для студента є можливість створення власного резюме, яке заповнюється не лише даними про освіту та знання, а й власними роботами, які широко розкриватимуть повний спектр та рівень оволодіння програмами та вміннями.
Для зручності кожен користувач має можливість зробити видимим для загального доступу або певного кола користувачів окремий набір робіт, не видаляючи інші.
Таким чином, Mahara дає можливість всебічно оцінити рівень практичних знань та вмінь, та розвиває більшу зацікавленість студента на отримання цих знань та вмінь.
Список використаних джерел
- Wikipedia [Електроний ресурс]. Режим доступу: https://wiki.mahara.org/index.php/System_Administrator's_Guide/Moodle//Mahara_Integration
- Mahara electronic Portfolio [Електроний ресурс]. Режим доступу: http://nordev.ru/articles/article/61
- Mahara [Електроний ресурс]. Режим доступу: http://en.wikipedia.org/wiki/Mahara
- Mahara - веб-приложение для построения электронных портфолио [Електроний ресурс]. Режим доступу: http://web-in-learning.blogspot.com/2011/07/mahara.html
- Что такое электронное портфолио Mahara? [Електроний ресурс]. Режим доступу: http://seograd.com/ru/2011/01/what-is-mahara/
- Submit a Moodle Assignment (Mahara Portfolio) [Електроний ресурс]. Режим доступу: https://student.unsw.edu.au/how-submit-moodle-assignment-mahara-portfolio