Загальне
Бичкова О.В., Щербина О.А.
Київський національний університет будівництва і архітектури
Огляд плагінів для роботи з журналом оцінок Moodle
У своїй базовій конфігурації Moodle надає користувачем багаті можливості роботи з журналом оцінок: користувач може вводити оцінки прямо в журнал, коригувати, імпортувати і експортувати оцінки, різними способами розраховувати підсумкові оцінки на базі поточних тощо. Крім того для роботи з оцінками створені додаткові плагіни [1], огляду яких присвячена ця доповідь.
Група плагінів Grade reports надає можливість відображати оцінки у дещо іншій формі, ніж це робить стандартний журнал оцінок. При цьому позитивним є те, що вони не підміняють собою існуючі засоби відображення, а використовуються на додачу до них. Посилання для запуску плагінів відображаються у навігаційних меню журналу оцінок поряд з його стандартними опціями.
Так пагін LAE Grader Report надає користувачеві додаткові лінійки прокрутки (рис. 1), які дозволяють переглядати великий за розміром загальний звіт так, щоб його «шапка», що містить назви оцінюваних діяльностей, і «боковик», що містить прізвища студентів, завжди відображалися на екрані. Це суттєво полегшує викладачу роботу з великими за обсягом журналом оцінок.
Рис.1 Перегляд загального звіту за допомогою LAE Grader Report
У минулому мали місце не завжди вдалі спроби зробити такий самий плагін для Moodle 1, де цей звіт коректно відображався не усіма браузерами і не для усіх тем оформлення. Тому ми перевірили роботу цього плагіна для всіх тем, що входять до ядра Moodle, а також для останніх версій браузерів Chrome, Firefox та ІЕ. При цьому жодних проблем у роботі плагіна нами виявлено не було.
На відміну від стандартного Загального звіту, в даних, що виводяться цим плагіном, є додаткові кнопки, які дозволяють переключати відображення оцінок у кожній колонці у вигляді балів, відсотків або літер, а також знімати виділення кольором виправлених викладачем оцінок. Також є зручна кнопка для імпорту оцінок у форматі CSV.
Єдиний недолік цього звіту в тому, що він не відображає підсумкових оцінок, лише поточні. Отже, повністю замінити стандартний загальний звіт він поки що не може.
Плагін LAE User report, судячи з опису, задуманий для того, щоб допомогти студентам відповісти на питання: якими мають бути поточні оцінки, щоб підсумкова набула бажаного для студента значення. Як можна помітити з історії виходу версій цього плагіну, останній часом над ним ведеться активна робота. Ми протестували декілька його версій, в тому числі і найновішу на найновішій версії Moodle. Нажаль, на час написання цієї доповіді, пагін виявився непрацездатним. У ньому були відсутні поля, які згадуються в описі, а при зміні вагових коефіцієнтів в журналі оцінок, відповідні зміни в звіті, що формується цим плагіном, не відбувалися навіть при очищенні кешу Moodle. Отже, до практичного використання цей плагін поки що не готовий.
Multi Grader report дозволяє відобразити на одній веб-сторінці Загальні звіти не з однієї дисципліни, а зразу з декількох. Для цього достатньо відмітити потрібні дисципліни в формі (рис. 2) і натиснути кнопку Прийняти.
Рис. 2 Вибір курсів для виводу звітів
Перевагою цього звіту над стандартним є наявність кнопок швидкого експорту даних. Недоліком – відсутність у самому звіті можливості фільтрації студентів за групами. Щоправда цей фільтр можна попередньо включити у кожному курсі, що входить до звіту, а потім уже вивести весь звіт.
Sitewide User report дозволяє відобразити на одній сторінці багато Звітів користувача. Для цього, як і в попередньому плагіні, треба вибрати перелік дисциплін (рис. 2) і натиснути кнопку Прийняти. Звіти виводяться впорядкованими в першу чергу за назвами дисциплін, у другу чергу – за прізвищами студентів.
Група плагінів Grading methods надає нові можливості організації самого процесу оцінювання.
Так плагін Learning Analytics Enriched Rubric реалізує власний метод оцінювання на основі критеріїв, що характеризують різні аспекти діяльності студентів у курсі Moodle, такі як їх активність, інтенсивність взаємодії з курсом і між собою, що визначаються за кількістю відправлених повідомлень, обсягом опрацьованих ресурсів і діяльностей, одержаними оцінками тощо. Для кожного критерію визначені кілька рівнів, яким відповідають певні числові значення оцінок. Набори критеріїв об’єднуються в рубрики. Плагін дозволяє автоматично обчислювати набрані студентами бали по кожній рубриці та їх загальну суму.
Плагін Checklist (контрольний список) призначений для оцінювання прогресу студента в проходженні курсу. Для кожного елементу курсу визначаються певні критерії його проходження. В деяких випадках студент має змогу сам відмічати елементи, як пройдені. В інших випадках це робить викладач або висновок робиться на основі одержаних студентом оцінок. В результаті викладач має об’єктивну картину, що характеризує роботу студентів з вивчення курсу.
Група плагінів Exports надає нові можливості для експорту оцінок не тільки із журналу, а й з інших плагінв. Так плагін Exports: Checklist дає змогу експортувати дані сформовані у описаному вище модулі Checklist, якщо цей модуль встановлений на сайті.
Плагін Exports: PDF Document дозволяє експортувати журнал оцінок у вигляді документу в формті PDF. На даний момент цей плагін існує тільки для версій Moodle 2.2 – 2.4.
Плагін Exports: XLS with Groups and Dates дає змогу експортувати Загальний звіт у файл Excel, де, на відміну від стандартного експорту, є додаткові колонки, що містять інформацію про групу, до якої належить студент, та дату виставлення кожної оцінки.
Таким чином, розглянуті вище плагіни надають викладачу нові можливості для ефективної організації оцінювання навчальних досягнень студентів.
Список використаних джерел
- Moodle. Plugins. Gradebook. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://moodle.org/plugins/browse.php?list=category&id=8